Wiercenie studni i studniarstwo w Bydgoszczy
 698-331-878,   602-854-087,   606-506-390

Studnia hydroforowa czy głębinowa - co wybrać?

Studnia hydroforowa zwana abisyńską lub wąskorurową jest to ujęcie którego średnica nie przekracza 2 cali a pompa działając na zasadzie wytworzonego podciśnienia "wyciąga" wodę z warstwy wodonośnej.

Głównym ograniczeniem przy tego typu studni jest głębokość do lustra wody i wynosi ona w teorii 9,6m a w praktyce 8m.

Podstawową regułą jest że im głębiej do lustra wody tym mniejszą wydajność ma pompa napowierzchniowa.

Kolejną kwestią jest wykorzystanie studni, do zasilenia domu oraz małego ogrodu rzędu 600m2 w zupełności taka studnia wystarczy, natomiast przy większym zapotrzebowaniu na wodę wskazane jest zastosowanie studni głębinowej.

Podyktowane jest to wydajnością pomp napowierzchniowych oraz ich trwałością.

Przykładowo przy planowanym ogrodzie o powierzchnii 1000m2 z automatycznym nawadnianiem doinwestując już na starcie w studnie głębinową oszczędzimy na ilości sekcji oraz niezbnędnego osprzętu do podlewania ponieważ będziemy mieli większą wydajność do rozdysponowania (skróci się również czas nawadniania a więc również czas pracy pompy)

 

Studnia głębinowa jest to ujęcie gdzie w wierconym otworze zostają rury o średnicy wewnętrznej minimum 80mm ( najmniejsze pompy dostępne w sprzedaży posiadają średnicę 72 mm lecz należy dodać do tego zapas na kabel elektryczny oraz osady które z czasem powstają wewnątrz rury)

Pompa w tym przypadku działa na odmiennej zasadzie tzn. woda jest tłoczona z otworu do instalacji, nie ma tu ograniczeń głębokościowych.Dodatkowo można uzyskać o wiele większe wydajności niż w przypadku pomp napowierzchniowych a żywotność samych pomp jest o wiele większa.

Ważne w obu przypadkach są same materiały z jakich zbudowane są studnie. Najczęściej z niską ceną odwiertu idzie niska cena materiałów tzn. :

- w przypadku studni hydroforowych jest to filtr dostępny w sprzedaży z siatką mosiężną lub miedzianą który potrafi nawet po kilku latach zarosnąć żelazem przez co studnia wymagać będzie ponownego odwiertu. Z naszej ponad 40-sto letniej praktyki wiemy że solidnie wykonany filtr powinien być gęsto nawiercony otworami o średnicy minimum 16mm na rurze ocynkowanej a następnie owinięty specjalną siatką studniarską której średnicę dobiera się do warunków geologicznych( w skrajnych przypadkach wymagane jest obsypanie filtra żwirem)

 

- Studnie głębinowe najczęściej przy niskiej cenie za metr odwiertu zabudowane są z rur kanalizacyjnych łączonych na różnego rodzaju wkrętu a sam filtr jest rurą ponacinaną małą średnicą i owiniętą siatką.

Zaczynając od faktu że rury kanalizacyjne nie mają szans z biegiem lat sprostać ciśnieniu jakie jest wywierane x metrów pod ziemią co grozi stworzeniem miejscowej owalności (skutkować to może problemami z wyjęciem pompy) skończmy na fakcie że łączenie kolumny rur studziennych na śrubki oraz uszczelkę nie da nam idealnie gładkiej wewnątrz powierzchni (gładkość jest istotna by nie było problemu z zaczepieniem o "coś" pompy podczas wyciągania lub wpuszczania) ani również nie zagwarantuje pionowej zabudowy.

 

Typowe materiały do zabudowy studziennej charakteryzują się połączeniami gwintowanymi (gwint oraz mufa) oraz gładką powierzchnią wewnątrz.Takie rury posiadają niezbędne atesty do kontaktu z wodą pitną oraz niezbędne badania dotyczące wytrzymałości.

Decyzja o wyborze typu studni zawsze należy do inwestora a w geście firmy wiertniczej jest doradztwo pod względem ekonomicznym patrząc na potrzeby terazniejsze , przyszłe oraz aspekty ekonomiczne.

 

Fotografie materiałów studziennych jakie stosujemy już niedługo w galerii.

Szybki kontakt!

Imię*:

Telefon:

e-mail*:

Treść*:

News

Nowy sprzęt

Od Dnia 10.08.2013 jesteśmy w posiadaniu maszyny wiertniczej zabudowanej na samochodzie terenowym Iveco, teraz nawet trudno dostępne miejsca gdzie dojazd "Sprinterem" jest utrudniony nie będą stanowić większego problemu

Studniarstwo.net - Wiercenie studni bydgoszcz studnie studniarstwoStrona wykonana przez doNETA.pl